10 : 20 : 30 : 40
15.10.2014Počas jesenných mesiacov rezonovalo médiami množstvo výstupov vychádzajúcich z projektu Deň finančnej gramotnosti, ktorý zastrešuje Nadácia PARTNERS. Okrem výsledkov prieskumu finančného správania Slovákov sa najväčšej pozornosti dostalo téme ideálnych finančných mier 10 : 20 : 30 : 40.
Počas jesenných mesiacov rezonovalo médiami množstvo výstupov vychádzajúcich z projektu Deň finančnej gramotnosti, ktorý zastrešuje Nadácia PARTNERS. Okrem výsledkov prieskumu finančného správania Slovákov sa najväčšej pozornosti dostalo téme ideálnych finančných mier 10 : 20 : 30 : 40.
Koncept ideálnych finančných mier vychádza z optimálneho nastavenia štyroch najdôležitejších atribútov správneho hospodárenia s financiami. Sú nimi tvorba finančnej rezervy, vytváranie dlhodobých aktív, výška úverov a výška finančnej spotreby domácnosti. Tieto informácie môžu byť nápomocné pri servisnom stretnutí s klientom, pretože je na nich možné presne demonštrovať potrebu dôsledného nastavenia klientovho cash flow.
10 = Finančná rezerva
10 % z mesačného príjmu jednotlivca či domácnosti by mala byť minimálna suma smerujúca na vytvorenie dostatočnej finančnej rezervy. Pravidelným odkladaním desatiny príjmu si klient vie zabezpečiť finančnú stabilitu domácnosti v prípade vzniku nepredvídateľných situácií ovplyvňujúcich rodinný rozpočet. Zabezpečenie dostatočnej finančnej rezervy by malo byť primárnym cieľom každej domácnosti. O ideálnej výške rezervy hovoríme vtedy, ak sa pohybuje na úrovni šiestich mesačných príjmov domácnosti.
20 = Dlhodobé aktíva
Do tvorby dlhodobých aktív by malo smerovať 20 % z príjmov. Budovanie dlhodobých aktív slúži na ochranu pred výpadkom príjmu z dôvodu dlhodobej práceneschopnosti či straty zamestnania, prostredníctvom vhodne zvoleného životného poistenia. Zároveň je prostriedkom včasnej prípravy na dôchodok, v ktorej majú Slováci stále výrazné rezervy.
30 = Úvery
Splátky úverov by v žiadnej domácnosti nemali presiahnuť 30 % z príjmov. Presiahnutie tejto hranice už môže významným spôsobom negatívne ovplyvniť bežný rodinný život. Spotrebným úverom či rôznym nebankovým pôžičkám by sa klienti mali pokiaľ možno úplne vyhnúť.
40 = Spotreba
Bežná spotreba domácnosti, ktorá zahŕňa výdavky na stravu či cestovanie, by nemala presiahnuť úroveň 40 % z mesačných príjmov. V tomto smere je mimoriadne dôležité, aby si klienti dôsledne a pravidelne zapisovali všetky svoje mesačné výdavky a v prípade potreby ich regulovali smerom k zachovaniu zdravej finančnej kondície.