BANKROTUJE REKORDNÝ POČET ĽUDÍ, I KEĎ ŽIJEME V NAJLEPŠÍCH ČASOCH
05.04.2018Ešte pred piatimi rokmi hovoril o svojich klientoch ako o ľuďoch, ktorí majú prirodzenú averziu k dlhom. Dnes je už jeho rétorika iná. „Pre mladých ľudí sa dlh stal životným štýlom,“ hovorí Executive Manager PARTNERS GROUP SK Lukáš Nemergut.
Ešte pred piatimi rokmi hovoril o svojich klientoch ako o ľuďoch, ktorí majú prirodzenú averziu k dlhom. Dnes je už jeho rétorika iná. „Pre mladých ľudí sa dlh stal životným štýlom,“ hovorí Executive Manager PARTNERS GROUP SK Lukáš Nemergut.
Profilové rozhovory v Partners News sú vyhradené najlepším manažérom PARTNERS GROUP SK. Tento má vo vašom prípade poradové číslo päť. Keby sa objavil v športovej rubrike, bola by namieste otázka: Ako si udržiavate takúto formu?
V manažérskej pozícii to ani nie je otázka na mňa, ale na to, akí dobrí sú ľudia, ktorými som obklopený. Sám mám na seba vysoké nároky, a keď sa rozprávam s ľuďmi, mám tendenciu vyhľadávať takých, ktorí majú rovnaké prísne nároky, majú ciele, ambície, túžbu dosiahnuť niečo veľké. Ak teda hovoríme o dobrej forme, výborných výsledkoch, je to výsledok toho, akými ľuďmi sa obklopujem.
Ako takýchto ľudí spoznáte? Odlišujú sa od ostatných?
Keď máte možnosť rozprávať sa s niekým dvakrát, trikrát, zaujímate sa o to, čím si v minulosti prešiel a ako sa zachoval v dôležitých momentoch. To, ako ste sa správali v minulosti, napovedá veľa o tom, ako sa zachováte aj v budúcnosti. Veľa prezradí napríklad to, či človeka v minulosti niečo nadchlo, pre niečo sa zapálil a šiel za tým. Ako využil príležitosti, ktoré sa mu naskytli. Ak nájdete niekoho, kto takúto skúsenosť má, a dokážete mu vysvetliť možnosti, ktoré náš biznis prináša, je šanca, že ste našli budúcu hviezdu.
Je problém nájsť takýchto ľudí?
Veľmi kvalitných ľudí je ako šafranu všade a každý má o nich záujem. Úspešnosť ich objavenia závisí od toho, s akými ľuďmi sa stretávate. Preto je v mojom blízkom okolí mnoho takých, ktorí sú úspešní v tom, čo robia. Zvyšuje to pravdepodobnosť toho, že prostredníctvom nich nájdem iných kvalitných ľudí.
To znie ako jeden z biznisových postrehov: príjem človeka je priemerom príjmov piatich ľudí, s ktorými trávite najviac času…
Americký motivátor a autor Jim Rohn povedal: Každý je priemerom piatich ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretávate. A čítal som aj podobnú štúdiu, ktorej zistením bolo, že úspech človeka je aj výsledok piatich aktivít, ktorým sa najviac venuje. Prostredie má určite zásadný vplyv na formovanie človeka, spomedzi narkomanov nevyjde očný chirurg. Ale dôležitá je aj vlastná aktivita. Ak chcete byť úspešným v akejkoľvek oblasti, nestačí poznať sa s inými, ktorým sa to podarilo, a čakať, že ich úspech automaticky prejde aj na vás. Musíte pre to aj niečo robiť.
Hovoria vám niečo nasledujúce slová? „Naši klienti a ľudia, s ktorými sa stretávam, majú prirodzenú tendenciu vyhýbať sa úverom. Úver je na východe (Slovenska) považovaný za akýsi prežitok alebo nutné zlo, ktorého sa treba čo najrýchlejšie zbaviť.“
Áno, ak si dobre spomínam, sú to moje vlastné slová. Povedal som to niekedy pred rokom, pred dvoma?
Povedali ste to v marci 2013, teda presne pred piatimi rokmi. Stále to platí?
Moje slová sú ukážkou toho, ako rýchlo a dynamicky sa mení trh a podmienky na ňom. To, čo som povedal, skutočne platilo v roku 2013 a úvery boli vtedy pre väčšinu ľudí strašiakom. Dnes to už neplatí, úver sa stal životným štýlom.
Takže nič z toho, čo ste pred piatimi rokmi povedali, už dnes nie je pravda?
Povedal by som, že moje vyjadrenie platí, no len pre ľudí nad 45 rokov. Je to generácia, pre ktorú je život na dlh stále neakceptovateľný a majú k nemu prirodzenú averziu. Ich deti, mladí ľudia, sú však mentálne úplne inde. Život na dlh je pre nich úplne samozrejmý.
Zmenil sa pri takýchto dynamických zmenách profil ľudí, ktorí na východe Slovenska využívajú vaše služby?
Problémom sa stala disciplína. Poviem príklad: Mladý človek sa stane naším klientom, začne svoje osobné financie riadiť podľa plánu. V určitej chvíli začne byť bombardovaný ponukami všetkého možného, čo by si mohol kúpiť na úver – drahý mobil, luxusné hodinky, autá, čo si len dokážete predstaviť. Vidí, že ľudia v jeho okolí takéto možnosti využili. Začne preto špekulovať aj on, pretože tiež by chcel to, čo majú iní. Naša služba sa snaží podobné riziko eliminovať, mať ho pod kontrolou. Ale sme v dobe, keď sú ľudia atakovaní podobnými ponukami zo všetkých strán, to ich rozptyľuje. Ľudia strácajú zo zreteľa dôvody, pre ktoré sa v minulosti rozhodli správať k svojim financiám disciplinovane. To je dôvod, pre ktorý každému, kto dostane náhle nákupné nutkanie, hovorím, aby si dal tri dni.
Tri dni na premyslenie impulzívneho nákupu?
Presne tak. Robím to vždy v situácii, keď klient chce neplánovane minúť na niečo viac ako desatinu svojho príjmu. Tri dni sú dostatočne dlhý čas, aby si človek uvedomil, či takúto kúpu skutočne chce. Približne polovica ľudí svoj pôvodný zámer prehodnotí.
To, že Slováci už dnes úvery považujú za samozrejmosť, potvrdzujú aj štatistiky centrálnej banky. Privolávame si takýmto správaním budúce problémy?
Žijeme vo veľmi dobrých časoch. Rastú príjmy, nezamestnanosť je mimoriadne nízka. Dnes si podmienky na trhu diktuje zamestnanec, nie zamestnávateľ. Ak máte pravidelný príjem, poľahky prepadnete pocitu, že budúcnosť môže byť už len lepšia. To je jeden z dôvodov, prečo sa krízy cyklicky vracajú.
Riziká môžeme podceňovať aj preto, že poslednou krízou, ktorú mnohí označovali za najväčšiu od 30. rokov minulého storočia, sme preplávali relatívne bezbolestne. Až na to, že pred desiatimi rokmi sme na krku nemali toľko dlhov ako dnes.
S tým úplne súhlasím. Zabúdame na to, kto v kríze dopadol najhoršie. Tí, ktorí sa topili v úveroch. Prišla situácia, pre ktorú ich neboli schopní splácať, a to ich potopilo. Len pred pár dňami médiami prebehla nenápadná správa o tom, že vo februári bolo vyhlásených najviac osobných bankrotov za jeden mesiac v histórii. Vnímate ten paradox? Žijeme v ekonomicky najlepšej dobe, akú sme tu kedy mali, a bankrot vyhlasuje rekordný počet ľudí? Čo sa tu potom bude diať, keď sa hospodárska situácia v krajine zhorší? Koľko ľudí bude bankrotovať len vinou úverov, ktoré si nabrali a nedokážu ich splácať? Myslím si, že množstvo úverov, ktoré si Slováci nabrali, spôsobí ešte také problémy, že dnes si ich nevieme ani len predstaviť. Navyše, rekordný počet osobných bankrotov prišiel v najkratšom mesiaci v roku!
Napriek tomu, ako o úveroch hovoríte, robíte medzi nimi rozdiely. V čom sa líši dobrý úver od zlého?
Ak si beriete úver s cieľom spotreby, napríklad v snahe zvýšiť si svoj životný štandard na úroveň, na ktorú by ste inak nemali, takýto úver je z princípu zlý. Prečo? Nedovolí vám vytvoriť viac majetku. Jediné, čo spôsobí, je väčšia záťaž vášho rodinného rozpočtu. Na druhej strane, dobrý úver je taký, ktorý vám dokáže naplniť základnú potrebu, napríklad bývanie.