Korektný prístup ku klientovi je základom nášho podnikania
06.08.2015Keď prvýkrát prišiel domov s nápadom venovať sa financiám, prvé odporúčanie bolo, aby šiel inou cestou. Nepočúvol. Štúdium teológie vymenil za kariéru vo finančnom biznise. Roky duchovnej formácie nepovažuje za hendikep, skôr naopak. Finančné sprostredkovanie sa pre neho stalo len inou formou pomáhania ľuďom. Executive Manager PARTNERS GROUP SK Peter Sedláček.
Keď prvýkrát prišiel domov s nápadom venovať sa financiám, prvé odporúčanie bolo, aby šiel inou cestou. Nepočúvol. Štúdium teológie vymenil za kariéru vo finančnom biznise. Roky duchovnej formácie nepovažuje za hendikep, skôr naopak. Finančné sprostredkovanie sa pre neho stalo len inou formou pomáhania ľuďom. Executive Manager PARTNERS GROUP SK Peter Sedláček.
Ako ste sa dostali k financiám a podnikaniu vo finančných službách?
Študoval som teológiu, bol som na ceste stať sa kňazom. Keď som po skončení tretieho ročníka odchádzal do „bežného“ života, jeden kaplán mi dohodol stretnutie s človekom, ktorý je dnes naším kolegom. Nechal mi svoju vizitku, ktorú keď som neskôr ukázal svojmu krstnému otcovi, jeho prvá reakcia bola negatívna. Asi o trištvrte roka neskôr som mal ďalšie stretnutie s Marcelom Kohútom, Partnerom spoločnosti. Šiel na mňa veľmi takticky – pýtal sa ma, či nepoznám dvoch-troch ľudí z okolia Novák a Prievidze, ktorí by mohli prevziať jeho klientelu a mali by predpoklady na manažérsku prácu. Nedalo mi a spýtal som sa, či by som to nemohol byť aj ja. (Smiech.) Vtedy sa zatváril tak neurčito, váhavo, no pritom presne toto bol jeho cieľ. Keď dnes na to spomíname, vždy sa beťársky usmieva. Dal mi dva týždne na to, aby som sa o tom porozprával doma a rozhodol sa, no už po týždni mi volal: „Bratranec, tak ako, si so mnou, alebo proti mne?“ Prišli prvé vzdelávacie aktivity, to boli moje prvé kroky v podnikaní s financiami.
Vy ste v nejakom rodinnom vzťahu?
Nie, nie. (Smiech.) Pán Kohút toto oslovenie používa pomerne často, no nie pre nejaké rodinné väzby, len v priateľskej rovine. Keď sme boli deti, učil ma miništrovať a dnes ma učí porozumieť financiám.
Spomedzi všetkých ciest k financiám, o ktorých kedy vaši kolegovia hovorili na stránkach Partners News, je cesta od štúdia teológie do sveta peňazí zrejme bezkonkurenčná.
Je to možné, mám s tým aj osobnú skúsenosť. (Smiech.) Dcérka mi poškriabala rohovku, musel som ísť urgentne do nemocnice. Tam ma nechceli zobrať – bola nedeľa večer a v Bojniciach vraj také úrazy neriešia. Jediná vec, ktorá mi vtedy pomohla, bol môj akademický titul magistra. „Skúsim sa, pán magister, opýtať pána doktora,“ povedala mi sestrička. Ten ma, našťastie, vzal, ošetril a začali sme sa rozprávať o živote, o práci. „Čo ste, čoho ste magister?“ pýtal sa. Odpovedal som, že som magister posvätnej teológie. A už viac nebolo treba – lekár bol evanjelik, takže bolo o čom diskutovať. (Smiech.) Potom zistil, čím sa živím – a ďalšia veľká téma na rozhovor. Som si istý, že takáto kombinácia duchovnej orientácie a peňazí je zarážajúca pre každého a vždy dobrý dôvod na debatu.
Nie sú to veci, ktoré si navzájom odporujú?
Ak by som nemal jasno vo svojich duchovných hodnotách, v PARTNERS GROUP SK by som dávno nebol. Radšej by som dal na odporúčanie krstného otca a robil niečo iné. Venujem sa profesionálne financiám, ale nemám peniaze v ruke, pracujem s ľuďmi. Rovnako ako kňaz – aj on pracuje primárne s ľuďmi, nemá v ruke nebo. Pomáha iným ľuďom na ich ceste.
Opýtam sa inak – ako vás práca s peniazmi utvrdzuje vo vašich duchovných hodnotách?
Najväčšou hodnotou je pre mňa vernosť. Je dôležitá všade – vernosť v manželskom živote, v duchovnom živote, ale aj v biznise. Vernosť značke, čo je aj môj prípad, je potvrdením súhlasu s hodnotami, ktoré značka zastáva. Ale hlavným motívom pre mňa je snaha pomáhať ľuďom. Keď sa ma Marcel Kohút pýtal, prečo by som sa chcel venovať financiám profesionálne, moja jediná odpoveď bola, že chcem pomáhať ľuďom. V seminári sme mali heslo: Zachovaj disciplínu a disciplína zachová teba. To isté platí v našom biznise a táto sparťanská filozofia sa mi potvrdzuje aj v PARTNERS GROUP SK.
Keď sa už niekto rozhodne pre kňazstvo, je to spravidla rozhodnutie, ktoré človek robí až po zrelej úvahe, vedomý si dôsledkov svojej voľby. Vy ste toto rozhodnutie vzali späť...
Je to rovnaké rozhodnutie ako vziať si za manželku jednu ženu. Cirkev v tom nevidí zásadný rozdiel, sviatosť manželstva a sviatosť kňazstva sú rovnocenné. Nikdy som nezažil pocit, že by sa ma – metaforicky povedané – dotkol prst Boží, ťukol do mňa a povedal mi, že sa stanem kňazom. Ja som takýto moment nikdy nemal, na rozdiel od mnohých priateľov, ktorých som v seminári získal. Celý život som sa motal okolo kostola – hral som na organe, chodieval som na faru... Niečo ma na tom priťahovalo, preto som si povedal, že to vyskúšam. Ak sa rozhodnete niečo vyskúšať, ešte neviete s určitosťou povedať, ako sa to skončí. Beriem to tak, že ja som si to vyskúšal a po trojročnom rozhodovaní som si uvedomil, že šťastnejší budem s vlastnou rodinou.
Prechod z kňazského seminára do sveta biznisu znie ako radikálna zmena. Nikdy ste nemali pochybnosti o tom, či bolo toto rozhodnutie správne?
Priznám sa, že nad touto otázkou som uvažoval viackrát. Nepochybujem o tom, že som sa dal na správnu cestu. Ak sa dostavia nejaké pochybnosti, tak vtedy, keď pochybujem o sebe – či to zvládnem, či som pridanou hodnotou pre klienta, pre firmu. Mal som chvíle, keď som chcel s biznisom skončiť, no zakaždým mi pomohla dôvera človeka, ktorý ma k nemu pritiahol. Pomohol mi nanovo sa zamerať na hlavný cieľ mojej práce – pomáhať ľuďom. Som syn baníka, a ak by som šiel v otcových šľapajach, komu by som mohol pomôcť?
Pri práci s peniazmi môžu mať výhodu ľudia, ktorí študovali financie, ekonómiu. Vás v seminári takéto predmety obišli. Nie je to nevýhoda?
Určite nie. A môžem povedať vďaka Bohu, že som nič podobné neštudoval. Mnohí vyštudovaní ekonómovia, s ktorými som sa stretol, mali obrovské rezervy – minimálne v tých oblastiach, ktoré sú pre našu prácu dôležité. V seminári som sa nenaučil nič odborné, čo by mi vo financiách pomohlo. Ale ak mi moje štúdium dalo niečo výnimočné, tak to sú vnútorné postoje. Úcta a rešpekt k ľuďom, ktorí ma viedli a formovali, úcta k iným...
V každom biznise, a teda aj vo finančných službách v dlhodobom horizonte platí, že kľúčová je spokojnosť zákazníka a férový prístup k nemu. Súhlasíte?
V tomto sa zhodneme, férový prístup je nadovšetko. Otázkou je, čo môžeme pre dosiahnutie tohto stavu urobiť. Korektný prístup ku klientovi a jeho potrebám je základnou filozofiou nášho podnikania a robíme všetko pre to, aby sa touto filozofiou riadili aj finančné inštitúcie, s ktorými spolupracujeme.