Kurz Finančná sloboda
31.07.2013Okrem odbornosti a potrebných vedomostí sú nepochybne na prácu spolupracovníkov v oblasti finančných služieb INAK nevyhnutné aj skúsenosti. Preto medzi vzdelávacie aktivity, ktoré spoločnosť PARTNERS GROUP SK v rámci oddelenia vzdelávania ponúka svojim spolupracovníkom, patrí kurz Finančná sloboda. Svojou účasťou na tejto vzdelávacej aktivite môže každý spolupracovník v simulovaných podmienkach chýbajúce skúsenosti doplniť, či získať nové.
Okrem odbornosti a potrebných vedomostí sú nepochybne na prácu spolupracovníkov v oblasti finančných služieb INAK nevyhnutné aj skúsenosti. Preto medzi vzdelávacie aktivity, ktoré spoločnosť PARTNERS GROUP SK v rámci oddelenia vzdelávania ponúka svojim spolupracovníkom, patrí kurz Finančná sloboda. Svojou účasťou na tejto vzdelávacej aktivite môže každý spolupracovník v simulovaných podmienkach chýbajúce skúsenosti doplniť, či získať nové.
Kurz Finančná sloboda predstavuje vzdelávací kurz simulujúci reálny život klienta počas tridsiatich rokov. Sú to simulácie rôznych životných situácií, v ktorých ide o vzájomnú spoluprácu klienta s odborníkom v oblasti financií. Vďaka tomuto kurzu si spolupracovníci PARTNERS GROUP SK môžu doplniť praktické vedomosti a skúsenosti, ktoré sa zvyčajne nadobúdajú počas dlhšieho pôsobenia s klientmi. Kurz Finančná sloboda zastrešuje školiteľ Norbert Gregor, ktorý v roku 2012 svojou odbornou pomocou posilnil oddelenie vzdelávania spoločnosti PARTNERS GROUP SK.
Ciele kurzu Finančná sloboda
Prednosťou tohto vzdelávacieho kurzu je to, že vďaka nej môžu mnohí, ale najmä začínajúci spolupracovníci nadobudnúť cenné skúsenosti, ktoré im chýbajú z praxe. Okrem získania skúseností je primárnym cieľom kurzu dosiahnutie finančnej nezávislosti pre klienta, a to v priebehu 30 rokov. Rozumie sa tým, aby boli pasívne príjmy (súhrn úrokov, dividend, nájomného, doživotnej penzie a ostatné príjmy) vyššie ako celkové výdavky.
„Okrem hlavného cieľa je tiež potrebné splniť ďalšie stanovené čiastkové ciele v určenom časovom horizonte. Napríklad zabezpečiť bývanie alebo dovolenku pre rodinu, o ktorej peniaze sa odborník v oblasti finančných služieb stará. Okrem toho spolupracovníci majú možnosť získať odpovede na otázky pri zostavovaní finančných plánov, tiež nadhľad a potrebné sebavedomie na vlastnú činnosť,“ vysvetľuje Norbert Gregor, školiteľ kurzu Finančná sloboda.
Pravidlá a priebeh kurzu Finančná sloboda
Celý kurz Finančná sloboda je navrhnutý ako simulácia reálneho života a zároveň ako tímová hra. Jej priebeh je rozvrhnutý do dvoch dní. Kurz je určený pre deväť až dvanásť spolupracovníkov, ktorí sú rozdelení do troch alebo štyroch tímov podľa počtu účastníkov. Spolupracovníci sú v úlohe odborníkov v oblasti financií vyžrebovaných manželských párov či rodín, a lektor v úlohe bankára. Na začiatku simulácie majú klienti tridsať rokov a spolupracovník s nimi prežije ďalších 30 rokov, teda do ich šesťdesiatky. Tento vek je zároveň vekom, v ktorom rodiny prestávajú byť ekonomicky aktívnymi.
V úvodnej časti kurzu po zoznámení sa s pravidlami a portfóliom vyžrebovanej rodiny účastníci vytvoria finančný plán rodiny a zabezpečia ju finančnými produktmi. Tie si môžu vybrať z ponúkaných možností. Takisto majú možnosť vkladať peniaze na termínovaný účet, jednorazovo alebo pravidelne investovať peniaze do otvorených podielových fondov, ako je akciový, realitný garantovaný, dlhopisový a fond peňažného trhu. Tiež majú k dispozícii stavebné sporenie a môžu sporiť v doplnkovom dôchodkovom sporení. Ďalej si v prípade nedostatku peňazí môžu zobrať hypotekárny úver na zabezpečenie bývania pre rodinu, o ktorú sa starajú, či spotrebný úver, alebo smú využiť kreditnú kartu. Čo sa týka poistných produktov, k dispozícii majú kapitálové životné poistenie a investičné životné poistenie, rizikové životné poistenie, rizikové poistenie s klesajúcou poistnou sumou, poistenie trvalých následkov úrazu, poistenie dočasnej pracovnej neschopnosti a poistenie smrti úrazom. Môžu poistiť aj nehnuteľnosť a domácnosť.
Parametre spomínaných produktov vychádzajú z reálnej situácie na slovenskom finančnom trhu, ale ich nastavenie je zjednodušené z dôvodu časového limitu určeného na kurz. Väčšina produktov je naprojektovaná v reálnych cenách, to znamená, že sa eliminuje vplyv inflácie. V priebehu celej simulácie spolupracovníci nemôžu počítať s existenciou sociálneho zabezpečenia prostredníctvom sociálnej poisťovne.
Prvá časť
Samotná simulácia reálneho života nasleduje po vytvorení finančného plánu. Každé kolo, teda posun v čase sa začína vyhlásením kurzov pre otvorené podielové fondy. Ako druhý krok po ich vyhlásení nasledujú udalosti zo života. Jednotlivé tímy prostredníctvom hodu kockami určia, aká udalosť sa stane v ich rodine. Pochopiteľne sa môžu udiať pozitívne, ale aj negatívne udalosti. Rodina môže zdediť majetok, získa výhody od zamestnávateľa, či niektorému z jej členov zmenia výšku mzdy a podobne. Veľmi často sú to udalosti, ktoré platia pre všetky zúčastnené tímy, napríklad legislatívne zmeny. Ďalej to môžu byť výdavky v rodine – rodiny si kúpia nejakú vec alebo majú možnosť nákupu nehnuteľnosti na prenájom. Tak ako v reálnom živote, aj v priebehu simulácie sa môžu prihodiť nepríjemné udalosti. Medzi ne patrí napríklad choroba alebo úraz klienta, škody na majetku alebo smrť niektorého z manželskej dvojice. Podľa udalostí, ktoré sa odohrali, upravia tímy portfólio svojej rodiny, a v prípade potreby ho modifikujú a nanovo nastavia. Ako posledný krok vypíšu na pripravený formulár riadok v príslušnom roku v rodinnom účtovníctve a vyzdvihnú si peniaze od bankára na základe vypočítaného cash-flow. Takto sa celý proces simulácie opakuje a v určenej perióde sa pohybujú účastníci kurzu Finančná sloboda v čase. Spravidla je to dvojročný cyklus.
Po uplynutí jednotlivých dekád (po desiatich, dvadsiatich a tridsiatich rokoch života s rodinami) účastníci bilancujú na tlačive, ktoré majú k dispozícii, prírastky majetku, a hodnotia, ako splnili stanovené ciele. Zároveň sú po ukončení aktivít v jednotlivých dekádach súčasťou kurzu lektorské vstupy. Po diskusii o priebežných výsledkoch sú zadefinované tzv. zlaté pravidlá kurzu Finančná sloboda, ktoré sú charakteristické pre jednotlivé dekády. Dodržiavanie týchto pravidiel má pomôcť účastníkom a, samozrejme, klientovi, na záver simulácie dosiahnuť finančnú nezávislosť. Priebeh prvého dňa sa končí vyhodnotením splnenia cieľov.
Druhá časť
Druhý deň kurzu sa celá simulácia opakuje, ale pravidlá hry sú oproti predchádzajúcemu dňu modifikované. Hlavnou zmenou v pravidlách je, že východisková pozícia všetkých tímov je rovnaká. To znamená, že všetky zúčastnené tímy sa starajú o portfólio tej istej rodiny. V priebehu simulácie sa v rodine každé kolo udejú tie isté tri udalosti. Cieľom tejto zmeny je porovnateľnosť činnosti a výsledkov zúčastnených tímov, a zároveň je v druhý deň podporená súťaživosť jednotlivých tímov. Rozdiely, ktoré vzniknú v priebehu tohto dňa v majetku rodiny, je možné porovnať a akcentovať tak kvalitu zvolenej stratégie v tímoch, a teda kvalitu poradenstva. Z dôvodu zefektívnenia činnosti je ďalšou zmenou skrátenie času na uskutočnenie jednotlivých aktivít. Skrátenie času na tvorbu finančného plánu a taktiež na realizáciu nevyhnutných operácií je tiež jedným z efektov tohto kurzu. Po jednotlivých dekádach sa opäť zaraďujú lektorské vstupy, v rámci ktorých sa bližšie objasnia vybrané zlaté pravidlá, ktoré boli zadefinované predchádzajúci deň. Taktiež prebieha porovnanie výsledkov zúčastnených tímov, diskusia o stratégii a krokoch, ktoré tímy podnikli. Nasleduje vyhodnotenie stanovených čiastkových cieľov a tiež vyhodnotenie dosiahnutého stupňa finančnej nezávislosti pre klienta.
„Kurz Finančná sloboda sa stal úspešnou súčasťou Plánu vzdelávania spoločnosti PARTNERS GROUP SK. Dôkazom toho je spokojnosť a pozitívne reakcie spolupracovníkov, ktorí využili možnosť zúčastniť sa na tejto vzdelávacej aktivite. Veríme, že záujem o účasť na tomto kurze bude v nasledujúcom období rásť, a prajeme jeho budúcim účastníkom veľa nadobudnutých skúseností a úspechov v práci,“ dodáva N. Gregor.
Kurz Finančná sloboda a spoločnosť PARTNERS GROUP SK
Finančná sloboda je vzdelávací kurz, ktorý vytvorila spoločnosť KFP z Českej republiky. V prostredí spoločnosti PARTNERS GROUP SK sa kurz Finančná sloboda začal realizovať od roku 2009. Odvtedy sa ho zúčastnilo približne 600 spolupracovníkov spoločnosti a uskutočnil sa viac ako 60-krát. Vzhľadom na pozitívne ohlasy spoločnosť PARTNERS GROUP SK predĺžila licenciu a pokračuje v jeho realizácii aj v nasledujúcom období. Spolupracovníci tak majú možnosť zúčastniť sa na tejto úspešnej vzdelávacej aktivite a nadobúdať nové skúsenosti.
Úspešnosť kurzu Finančná sloboda
Podľa údajov spoločnosti KFP je kurz Finančná sloboda veľmi úspešný a okrem finančných inštitúcií v Českej republike sa využíva aj inde vo svete. Americká verzia tejto finančnej simulácie figuruje pod názvom Nest Egg a hrá sa aj na newyorských stredných školách, ale je tiež zaradená do vzdelávacích osnov v štáte Texas. Prednedávnom získala v Spojených štátoch amerických veľmi významné ocenenie. Národná rada finančných učiteľov udelila tejto simulácii cenu 2012 Best Practices in Financial Literacy Award (Cena za najlepšie postupy vo finančnej gramotnosti). Bolo ocenené, že simulácia poskytuje spolupracovníkom pútavý herný zážitok založený na praktických informáciách z osobných financií, ktoré im pomáhajú naučiť sa kľúčové lekcie, použiteľné v reálnom živote.
O expanzii tejto finančnej simulácie do sveta hovorí aj fakt, že Nest Egg sa používa aj v Singapure. Tamojšia spoločnosť Liam Consultants, ktorá sa špecializuje na zdokonaľovanie obchodných zručností finančných odborníkov a ďalších profesionálov v oblasti financií, organizuje pre singapurských študentov kurzy finančnej gramotnosti Young Investor Series, v rámci ktorých sa simulácia využíva.
(zdroj: http://www.kfp.cz/search.php?retezec=finan%E8n%ED+svoboda)