Singapur
11.02.2014Kuala Lumpur a Singapur. Tieto dve prestížne a vo finančníctve zvučné centrá navštívili predstavitelia vrcholného vedenia PARTNERS GROUP SK v októbri. Spolu s predstaviteľmi spoločnosti AXA absolvovali nabitý program.
Kuala Lumpur a Singapur. Tieto dve prestížne a vo finančníctve zvučné centrá navštívili predstavitelia vrcholného vedenia PARTNERS GROUP SK v októbri. Spolu s predstaviteľmi spoločnosti AXA absolvovali nabitý program.
Kuala Lumpur je najväčším a zároveň hlavným mestom Malajzie a ponúka mnoho turistických atrakcií, medzi inými asi najtypickejšie PetronasTwinTowers. Singapur je ostrovný mestský štát v juhovýchodnej Ázii ležiaci na ostrove na konci Malajského polostrova. Má 4,5 milióna obyvateľov a jeho ekonomika je založená na exporte, čiastočne na výrobe elektroniky. Je tiež sídlom mnohých finančných inštitúcií, bánk a poisťovní, do ktorých investujú nielen miestni, ale prichádzajú aj obyvatelia Thajska, Vietnamu, Číny. „Hovorí sa mu aj ázijské Švajčiarsko, ktoré ako také stráca na atraktivite pre vysoké poplatky a vytrácanie sa diskrétnosti. Singapur, naopak, predstavuje finančnú stabilitu, a to nielen v Ázii, ale v celom svete,“ približuje aktuálnu situáciu Partner spoločnosti Ján Müller.
Z obyvateľov 95 % hovorí po anglicky a sú nesmierne finančne gramotní. Je to dané prístupom vlády, ktorá podporuje napríklad investovanie obyvateľstva do dôchodkov. Zaujímavým faktom je, že kurz Finančná sloboda, ktorý u nás patrí do výbavy finančných profesionálov, je v Singapure povinná zložka výchovy. „Za postreh stoja aj singapurské kasína, ktoré sú po Macau a LasVegas najväčšie na svete a generujú značné príjmy. Cudzinci majú do kasína vstup bezplatný, miestni musia za možnosť hazardovať platiť. Je to logické, záujmom vlády je získať peniaze cudzincov, domácich motivujú k zodpovednejšiemu prístupu,“ dodáva J. Müller.
Kurz Finančná sloboda vo svete
Podľa údajov spoločnosti KFP je kurz Finančná sloboda veľmi úspešný a okrem finančných inštitúcií v Českej republike sa využíva aj inde vo svete. Americká verzia tejto finančnej simulácie pod názvom NestEgg sa hrá napr. na newyorských stredných školách a tiež je zaradená do vzdelávacích osnov v štáte Texas. Prednedávnom získala v Spojených štátoch amerických veľmi významné ocenenie. Národná rada finančných učiteľov udelila tejto simulácii cenu 2012 BestPractices in FinancialLiteracyAward (Cena za najlepšie postupy vo finančnej gramotnosti). Bolo ocenené, že simulácia poskytuje hráčom pútavý herný zážitok založený na praktických informáciách z osobných financií, ktoré im pomáhajú naučiť sa kľúčové lekcie použiteľné v reálnom živote.
O expanzii tejto finančnej simulácie do sveta hovorí aj fakt, že NestEgg sa používa aj v Singapure. Tamojšia spoločnosť LiamConsultants, ktorá sa špecializuje na zdokonaľovanie obchodných zručností finančných poradcov a ďalších profesionálov v oblasti financií, organizuje pre singapurských študentov kurzy finančnej gramotnosti Young Investor Series, v rámci ktorých sa simulácia využíva.