Stretnutie s Johnom Careym
03.04.2013Konferencia v Prahe pod záštitou Pioneer Investments privítala spomedzi iných hostí i Johna Careyho, portfólio manažéra najstaršieho existujúceho podielového fondu na svete. Možnosť zoznámiť sa s ním mali aj spolupracovníci PARTNERS GROUP SK, ktorí sa podelili o svoje zážitky.
Konferencia v Prahe pod záštitou Pioneer Investments privítala spomedzi iných hostí i Johna Careyho, portfólio manažéra najstaršieho existujúceho podielového fondu na svete. Možnosť zoznámiť sa s ním mali aj spolupracovníci PARTNERS GROUP SK, ktorí sa podelili o svoje zážitky.
„Je úžasné sledovať, ako sa múdrosť stretáva s pokorou a uvedomením, že nech máme akékoľvek analýzy, prepočty a informácie, sila a správanie trhu sa nedá vždy predpokladať s absolútnou istotou. Čo je však dôležité povedať, a to sa nieslo celou konferenciou, využívaním niektorých dlhodobých a osvedčených princípov vieme z finančných trhov vyťažiť to správne. Účasť tohto pána na konferencii dala stretnutiu veľmi jemný nádych veľkoleposti. A svojimi trefnými poznámkami okorenil aj panelovú diskusiu v závere,“ hovorí o svojich dojmoch Andrea Straková, Senior Manager.
Michal Smekal, Senior Consultant, mal tiež možnosť zúčastniť sa tejto konferencie: „Konferencia prezentovala rôzne pohľady na finančný svet a svetové ekonomiky ako také. Ako prvý ukázal pohľad na americký trh práve John Carey. Po úvode, kde vysvetlil, že na trhu vládnu veľké obavy v súvislosti s rozpočtmi krajín a meniace sa vlády, poznamenal, že aj tak najväčšími nepriateľmi našich financií sme často práve my sami. Nebezpečenstvo vyplýva z našej nedisciplinovanosti a zlých finančných návykov, ktoré máme v sebe. Situácia na trhu môže byť akokoľvek priaznivá, ak sa nevieme k financiám správne správať, je to v konečnom dôsledku úplne jedno.“ Ľudia sa často obracajú na krajiny západnej Európy či do USA ako na príklad finančne gramotných krajín, ani tam však situácia nie je úplne ideálna. Hoci je finančná gramotnosť v USA na relatívne dobrej úrovni, priemerný Američan dlhuje na kreditnej karte 18 000 dolárov, čo sú často výdavky na spotrebné veci. „Na záver John Carey poznamenal, že momentálne je pre každého životná príležitosť v oblasti investovania do akcií a je rozumné ju využiť,“ interpretuje M. Smekal.
Medzi inými vystúpil na konferencii i Petr Šimčák, Head of Sales Pioneer Investments, ktorý sa dotkol aj témy zlato. „Otázku ohľadne investovania do zlata dostávame od našich klientov pomerne často. Zaujímavá bola myšlienka, že zlato sa najviac používalo v industrializme na zuby a dnes, v čase kompozitných materiálov, pomaly stráca svoju hodnotu. A cena zlata je vždy závislá od dopytu na druhej strane, ktorý je spochybniteľný v prípade ekonomickej krízy. Zlatým princípom investovania je už dlho spomínaná diverzifikácia, preto ani pohľad na zlato nie je čierno-biely, a ak je v portfóliu priestor, môže byť táto investícia súčasťou, ale v správnom množstve. Za zmienku stojí zamyslenie sa nad tým, že dobrou alternatívou menej likvidnej investície priamo do zlata je kúpa akcií spoločností, ktoré sa zaoberajú ťažbou alebo spracovaním zlata,“ hovorí ďalej M. Smekal.
Andrea Straková pokračuje o svojich skúsenostiach takto: „Počas záverečnej panelovej diskusie som si opäť pripomenula, že tak ako my v našej práci potrebujeme investičných špecialistov a portfólio manažérov, tak oni bytostne potrebujú nás, pretože dokonalé pochopenie klienta a budovanie finančnej disciplíny, zvyšovanie gramotnosti, nastavenie cieľov, to je práve našou úlohou. Ak budeme našim klientom správne budovať majetok a robiť servis, nikdy nebude stáť pred komplikovanou otázkou jednorazových investícií, pretože priebežne, ako im rastú príjmy, ich umiestňujú do pravidelných investícií. Tým podstatne zmenšujú všetky riziká, ktorých sa zvyknú obávať.“
V súvislosti s tým sa hodí výrok slávneho Warrena Buffetta: „Neinvestujte to, čo vám ostalo po mesačnej spotrebe, ale spotrebujte to, čo vám ostalo po mesačnom investovaní.“
John Carey, executive viceprezident a portfólio manažér najstaršieho existujúceho podielového fondu sveta US Pioneer Fund a jeden z najväčších odborníkov v investičnom biznise. Bol žiakom Philipa I. Carreta, zakladateľa spomínaného fondu v roku 1928 a zároveň zakladateľa spoločnosti Pioneer Investments.