Workshop s Petrom Hámorom
21.11.2017Partner spoločnosti Marcel Kohút každoročne organizuje stretnutie s významnou osobnosťou športového sveta, aby pri workshope s ňou mohli spolupracovníci načerpať myšlienky, postoje a paralely pre svoje pôsobenie v biznise. Tento rok zvolil ako hosťa popredného výškového horolezca Petra Hámora. Spolupracovníci, ktorí mali možnosť zúčastniť sa tohto workshopu, si odniesli množstvo dojmov a inšpirácie.
Partner spoločnosti Marcel Kohút každoročne organizuje stretnutie s významnou osobnosťou športového sveta, aby pri workshope s ňou mohli spolupracovníci načerpať myšlienky, postoje a paralely pre svoje pôsobenie v biznise. Tento rok zvolil ako hosťa popredného výškového horolezca Petra Hámora. Spolupracovníci, ktorí mali možnosť zúčastniť sa tohto workshopu, si odniesli množstvo dojmov a inšpirácie.
Peter Konečný, Senior Consultant
Pokojný kráľ veľhôr s obrovskou charizmou, jasným postojom k tomu, čo robí, veľkou pokorou k horám aj k životu a s dostatkom horolezeckého humoru. Každý výstup si plánuje s partiou zanietencov, s ktorými sa cíti super a vie, čo od nich môže očakávať. Horolezectvo, to je spolupráca v tíme, treba si rozumieť nie len po stránke fyzickej, ale hlavne ľudskej. Najdôležitejší je ten, kto má najviac skúseností. Taktika je daná už na začiatku, každý vie, čo má robiť, aká je jeho úloha. Tí, ktorí nie sú presvedčení, že vystúpia až na vrchol, to nedajú. Treba byť nastavený na dosiahnutie vrcholu, inak človek naozaj dosiahne len to, čo si prial, lebo hlava je často dôležitejšia ako fyzická príprava. Dôležitý je režim, disciplína a mať zažitý spôsob trénovania. Veci robiť opakovane, inak z toho človek vypadne. A čo je pre Petra Hámora horolezectvo? Bratstvo a závislosť od dobrodružstva. Niekedy je to skúška trpezlivosti, byť predvídavý, a hlavne vedieť, čo od hôr chcem. Nebezpečenstvu sa nedá vyhnúť, treba ho akceptovať. Zážitky z hôr sú emočne veľmi silné. Rovnako silné emócie som si aj ja odniesol zo stretnutia s Petrom Hámorom. Želám mu ešte veľa zdolaných osemtisícoviek.
Jana Tutková, Team Manager
Workshop bol inšpiratívny najmä v postojoch. Riziko berie ako niečo, čo treba prekonať. Pri každom výstupe ráta s tým, že tam môže zomrieť, no vie to riziko riadiť. Príprava na výstup trvá niekoľko mesiacov, potom ďalšie mesiace strávené postupne vo vyšších výškach, aby si organizmus zvykol. Až keď si zvykne, môže vystúpiť vyššie, inak robí chyby. Aj keď je už na vrchole, ešte nevyhral. Treba zísť dole. Keď je späť v základnom tábore, vtedy je výstup úspešný. Každý v tíme musí poznať svoju úlohu. Najlepšie to funguje, ak nemusíte nikomu nič hovoriť a každý vie, čo má robiť. Dôležité je dodržať tréning, aby sa tam dobre cítili. Urobiť všetko pre to, aby výstup zvládli. Katastrofické scenáre rieši už pri príprave, aby vedel rýchlo zareagovať, ak taká situácia nastane. Tam už priestor na rozmýšľanie nie je. Je úžasné, ako tieto postoje vieme použiť v biznise. Človek si uvedomí, že keď mi niekto nedvihne mobil, nepríde na stretnutie, nezoberie plán, nechápe príležitosť. Je skvelé, že nejde o život, že tréning robí majstra. Im o život ide a aj napriek tomu sú ochotní podstúpiť to riziko. Stáva sa z nich rodina. Verím, že aj my v PARTNERS GROUP SK takúto rodinu dokážeme vytvoriť a pomáhať ľuďom, ktorí sa môžu na nás spoľahnúť, lebo vieme, čo robiť a ako to robiť.
Peter Kinik, Senior Consultant
Peter Hámor je popredný slovenský výškový horolezec, ktorý zdolal všetkých štrnásť osemtisícoviek. Vnímal som ho ako veľmi skromného a pokorného človeka. Motivačný workshop s ním preto bol veľký zážitok, ako keby sme sa jednej z tých osemtisícoviek zúčastnili spolu s ním. Základom pri každom úspechu je mať veľkú podporu rodiny a priateľov. Každý jeden krok je potrebné mať dopredu naplánovaný a vždy očakávať ten najhorší možný variant, aby bol človek pripravený a nie prekvapený. Nespochybňovať svoju silu a dávať si vyššie, zvládnuteľné ciele, potom to človeka viac teší. Podobne ako náš biznis aj horolezectvo je skôr o vytrvalosti ako o výbušnosti. Čím častejšie lezú, tým je to pre nich menej náročné, takže trénujú tým, že to robia. Nikto však nevie, prečo to vlastne robia. Jediné, čo ich motivuje, sú ľudia, zážitky a jednoducho to, že ich to baví, čím sa opäť prejavil piaty element – láska k povolaniu.
Mária Mikolková, Team Manager
Peter Hámor rozprával o výškovom horolezectve tak, že na konci stretnutia s ním som mala pocit, že by som dokázala zvládnuť osemtisícovku aj ja. Pokorný, veselý a charizmatický muž, ktorého najväčšou motiváciou k výškovému horolezectvu sú skvelé zážitky a dobrodružstvá, ktoré prežíva so svojimi priateľmi na vrcholoch hôr. Ako sám hovorí, horolezectvo nie je o športe, ale o zážitkoch, ktoré prežívaš, „to má byť kolektív, s ktorým sa aj kone dajú kradnúť“. Stúpajúc na vrchol hovorí, že ak to máš v hlave, telo pustí. Preto musí mať fyzicky natrénované, lebo sám by bol zo seba sklamaný, keby výstup fyzicky nezvládol. A vzdať sa je škaredé slovo, je to reakcia na okolnosti a udalosti. Preto sa nikdy nevzdal, hoci horolezectvo, obzvlášť výškové horolezectvo, je o utrpení a ten, kto vytrpí najviac, je víťaz. Strach, chlad, únava, padajúce kamene, nekomfort, bolesť hlavy, búrky, blesky, stres či výška sú súčasťou výstupu, aby pocítil radosť na samom vrchole. Obrovskú radosť prežíval na tých vrcholoch, kde vystúpil spolu s priateľmi, nie na tých, na ktorých to bolo ťažké, ale bol tam sám. Lebo každý výstup je spoločný projekt, a ak nezdolali vrchol všetci, radosť mala horkú príchuť. Výškové horolezectvo a náš biznis majú mnoho spoločného: plánovanie, príprava, zdolávanie prekážok, prekonávanie samého seba, odovzdávanie skúseností, líderstvo, zážitky, motivácia k víťazstvu, tímová práca, odhodlanie, disciplína s túžbou dostať sa na vrchol spoločne s tímom ľudí, s ktorými nás biznis baví.
Karol Petrus, Senior Consultant
Prvýkrát som mal možnosť zúčastniť sa takéhoto motivačného workshopu. Myšlienky, ktoré nám Peter Hámor odovzdal, boli na vysokej úrovni. Vedel som, že vrcholový šport a náš biznis má veľmi veľa spoločného, no nikdy by mi nenapadlo, že výškové horolezectvo je tomu až tak blízko. Pán Hámor rozprával zážitky zo svojho posledného výstupu na vrchol v Himalájach, ktorý mu ešte chýbal – vrchol Dhaulagiri. Myšlienky, ktoré vo mne veľmi rezonovali, boli hlavne o postoji. Príprava je proces, ktorý je najdôležitejší, a preto je potrebné jej venovať dostatok času, napríklad ako pri príprave nováčika. Musíme hlavne vedieť, ako a s kým budeme spolupracovať – podobne ako u nás. Bez správneho tímu, v ktorom sú presne zadefinované pravidlá a spoločný cieľ, nedokážeme vytvoriť úspešnú firmu. Každý sa spolieha na každého. Horolezectvo je o posúvaní svojich hraníc a limitov, teda neustálom vystupovaní zo zóny komfortu. Myšlienka, ktorá ma najviac zaujala, je vzťah medzi horolezcami. Vzťah win-win. Vzájomná pomoc a čerpanie skúseností. Tu som opäť našiel paralelu s naším biznisom a vzťahom garanta a nováčika. Ich vzájomný vzťah tak ako aj u nás by sme mohli prirovnať k bratstvu, rodine.